top of page
bgImage

Latvijas Skolas soma

Ziemassvētku pasaka.

Koncertlekcijā “Ziemassvētku pasakas” Jānis Moisejs klausītājus iepazīstina ar slavenākajām Anglijas, Vācijas, Dānijas, Latvijas un citu tautu pasakām. Pasaku motīvus caurvij skaistas Ziemassvētku dziesmas aktiera izpildījumā.

Ar šo koncertuzvedumu mākslinieki uzbur siltu un mājīgu Ziemassvētku noskaņu, liek aizdomāties par galveno svētku vēstījumu.

Pēc lekcijas skolēniem tiek piedāvāts aizpildīt anketu un dalīties savos iespaidos. Tiek pievērsta uzmanība tikumiskajām vērtībām – dzīvot ar tīru sirdi, būt laipniem, godīgiem, uzcītīgiem, devīgiem, paklausīgiem, pacietīgiem.

Skolēniem nācās parādīt savu erudīciju atminot krustvārdu mīklu, nosaukt pasaku varoņus, kuriem piemīt pārrunātie tikumi.

 

Tiek pārrunāts, kā skolēni izprot teicienu ‘’dots devējam atdodas’’, kā pagātne, tagadne, nākotne ietekmē turpmāko dzīvi un liek pārskatīt savu attieksmi pret dzīvi, kā ikdienas burzmā nepazaudēt to brīnumaino sirds atslēgu, kas atver mūsos ticību un mīlestību.

Atklāj ģitāru ekrānā

Dzelzavas speciālās pamatskolas skolēniem programmas Latvijas skolas soma ietvaros bija iespēja noklausīties lekciju-“Atklāj ģitāru ekrānā”, ko ļoti profesionāli vadīja ģitārists Jānis Bērziņš. Jānis Bērziņš ir profesionāls ģitārists, kurš absolvējis Jāzepa Vītola mūzikas akadēmiju un Gildfordas mūzikas akadēmiju. Ģitārists un komponists ir uzrakstījis divus solo albumus – instrumentālās mūzikas albumu – “Alpīnists” un “Intervija”, kurš ir arī kā koncertieraksts un skatāms kanālā YouTube, kā arī šajā kanālā ir arī dažādas ģitāras meistarklases.

Lekcijā skolēni iepazina dažādas ģitāras – akustisko ģitāru, elektrisko ģitāru, basa ģitāru un ka ģitāru var spēlēt arī kā bungas. Ļoti saistošā stāstījumā arī iepazina dažādus mūzikas stilus – instrumentālo mūziku, džeza mūziku, rokmūziku, baroka laika mūziku un mūsdienu mūzikas aranžējumus, bija iespēja saklausīt dažādus ģitāras skaņas tembrus. Lektora stāstījums bija ļoti vienkāršs un saprotams bērniem, un vienmēr lektors parādīja kādu mūzikas piemēru.

Lektors iepazīstināja bērnus arī ar dažādiem palīglīdzekļiem, kuri tiek pielietoti ģitāras spēlē. Lekcijas beigās bija iespēja arī vērot, cik vienkārši var iemācīties nospēlēt pirmos akordus uz ģitāras un, ja ir blakus profesionāls mūziķis, tad pat var izveidot pirmo kompozīciju, spēlējot tikai vienu akordu uz ģitāras.

 

Lekcijā arī nonāca pie secinājuma, ka ģitāra ir jāsāk spēlēt ar ļoti vienkāršiem akordiem, nedrīkst steigties un jāmāk klausīties. Mūzikas un arī citās stundās, kad runā skolotājs ir jāklausās, tas attīsta bērnu dzirdi un rada harmoniju kopā muzicējot. Visiem ir iespēja attīstīt savas muzikālās prasmes, ja ir tik vēlme to darīt.

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” Dzelzavas speciālajā pamatskolā

Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros šajā laikā, kad nenotiek pasākumi klātienē, Dzelzavas speciālajā pamatskolā notika tiešsaistes koncertlekcijas “Kino mūzikas vēsture” un “Imants Kalniņš. 80.”

 

Lekcijas sniedza iespēju skolēniem koncentrētākā veidā iepazīt šīs tēmas. Šo tēmu izklāsts bija veidots profesionāli, koncertlekcijā piedalījās vieni un tie paši izpildītāji. Tēmas izklāsts bija par sarežģītu atbilstoši speciālās skolas īpatnībām.

Mazāko klašu skolēniem patika lekcija “Imants Kalniņš. 80”, īpaši jau pazīstamās dziesmas “Piena ceļš”, “Zilais putniņš”, dziesmas un melodijas no multiplikācijas filmas “Zaķīša pirtiņa”.

Skolēniem radās vēlme noskatīties šo multiplikācijas filmiņu. Par šīm tēmām radās iespēja arī iegūt skolēnu vizuālos noformējumus – zīmējumus.

 

Profesionālo klašu skolēni izmantoja dzirdēto dziesmu “Zilais putniņš”, ietvēra šo tēmu koka izstrādājumos, minēja krustvārdu mīklas.

Mazāko klašu skolēni skatījās Liepājas leļļu teātra tiešsaistes izrādi “Ucipuci meklē mājas”. Ucipuci izrādē sniedz vērtīgus padomus, ko darīt, ja pazūd mīļmantiņa vai nozaudējies pats. Skolēni centās atpazīt un nosaukt personāžus. Tika veiktas pārrunas par to, kas jāzina, ja esi pazudis.

Mācību ekskursija uz Kalsnavas arborētumu

Dzelzavas speciālās pamatskolas arodklašu audzēkņi projekta “Latvijas skolas somas ” ietvaros devās mācību ekskursijā uz Kalsnavas arborētumu, Aiviekstes HES un Aronas pilskalnu. 

Kalsnavas arborētumā audzēkņi piedalījās Latvijas valsts meži organizētajā ekspedīcijā. Ekspedīcijā audzēkņi izzināja vairākas tematiskās pieturas: iepazīstam meža zinātni; skaitām kokus; kopjam jaunaudzes, retinām mežu; mēram koku augstumu; aizsargājam mežu; atklājam koksnes produktus; atpūšamies dabā; nosakām koku vecumu; būvējam zaļi. Katrs audzēknis aizpildīja ekspedīcijas darba burtnīcu. Tas bija ļoti aizraujošs, izzinošs un jautrs pasākums 3 stundu garumā. Lai nokļūtu pie tematiskajām pieturām bija jāpārvar dažādi šķēršļi, no kokiem jābūvē laipas pāri meža tehnikas izbrauktām risēm. Uzzinājām kā mēra koka augstumu, nosaka koka vecumu, uzbūvējām koka tiltu bez naglām. Noslēgumā uzkāpām skatu tornī, kur pavērās rudenīgas, krāšņas dabas ainavas.

Ekskursijā iepazināmies arī ar Aiviekstes HES – hidroelektrostaciju uz Aiviekstes upes Madonas novada Kalsnavas pagastā. Pašlaik tur norit pārbūves darbi. Aiviekstes HES iekārtota neliela ekspozīcija, kas stāsta par objekta vēsturi. Tā ir pirmā hidroelektrostacija valstī, elektroenerģiju sāka ražot 1925. gadā.


Madonas – Pļaviņu šosejas malā uzkavējāmies ainaviski skaistajā Aronas kalnā. Kalns ir kļuvis par patīkamu atpūtas vietu, kur piestāt ikdienas steigā vai baudīt nedēļas nogali. Kalna pakājē mūs priecēja Ledavots ar skaidru ūdeni, bet kalna virsotnē paveras krāšņs skats uz tuvākiem un tālākiem plašumiem, kā arī nojume un namiņš, kur patverties no lietus.

Neskatoties uz lietaino laiku, skolā atgriezāmies priecīgi un gandarīti par ekskursijā redzēto, interesanti pavadīto laiku, ar uzkrātām jaunām zināšanām.
Skolotāja Gunta Ceriņa

Sarkaņu pagasta ievērojamas vietas

Dzelzavas speciālās pamatskolas 6.-9.klašu skolēni projekta “Skolas soma” ietvaros 14.oktobrī devāmies iepazīt Sarkaņu pagasta ievērojamas vietas.
Apskatījām, mērījām “Īvānu velnakmeni”, priecājāmies par skaisti noformēto Biksēres avotiņu.

Viesojāmies uzņēmumā “Sarkaņu dārzs”, kur ne tikai uzzinājām daudz jauna par Latvijas ārstniecības augiem, bet arī degustējām ozolzīļu kafiju, ugunspuķes tēju un vēl daudz un dažādus veselīgus sīrupus.

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuves muzejā redzējām vērtīgu mūsu senču ikdienas un svētku reizēm paredzētu pašu rokām veidotu priekšmetu kolekciju (apģērbu, darba rīkus, mēbeles, traukus u.c.).

Daudziem jaunums bija bērnu ķirurga medicīnas profesora Bieziņa muzejs. Darbinieces interesantais un atraktīvais stāstījums ļāva uzzināt iepriekš nezināmus faktus par mūsu novada ievērojamiem cilveķiem, kā arī prieku sagādāja pieskāršanās un apskatīšana vēl neredzētiem medicīnas instrumentiem.

Paldies skolēniem par labo garastāvokli! Dabai- par jauko laiku! Īpašs paldies visiem cilvēkiem- savas profesijas entuziastiem, par mūsu sirsnīgu uzņemšanu un dalīšanos savās zināšanās!

Skolotāja I. Miļicina- Bindju.

Mācību ekskursija

14. oktobrī, projekta ‘’Skolas soma’’ ietvaros, mazāko klašu skolēni devās mācību ekskursijā. Devāmies uz gleznaino Vestienas pusi, kas ir slavena ar skaisto dabu, pakalniem, ezeriem.

Pirmais, ko savā ceļā apskatījām bija z/s ‘’Kalna Bāliņi’’. Mūs sagaidīja saimniece Inga, kura mums izrādīja savu saimniecību – mājdzīvnieku un mājputnu daudzveidību savā lauku sētā. Bērni ar interesi klausījās stāstījumā par darbošanos lauku sētā. Tika dota iespēja dzīvnieciņus paglaudīt, samīļot, kas bērnos radīja pozitīvas emocijas.

Tālāk mūsu ceļš veda uz z/s ‘’Līvi’’, kur tiek audzētas kazas. Saimniecībā ir liels kazu ganāmpulks (apm.300 kazas). Izkāpjot no autobusa mūs sagaidīja z/s īpašnieks Raimonds, kurš ļoti interesanti pastāstīja par saviem ikdienas darbiem- kazu kopšanu, ganīšanu, slaukšanu, produkcijas pārstrādi, gatavo produkciju. Skolēniem bija iespēja iepazīties ar kazu māju – kūti, kur norisinās visa ikdienas dzīve. Bija sagatavota gatavās produkcijas degustācija. Varējām nogaršot kazas pienu, sieru – klasisko, ar piedevām (ķiploks, amoliņš, kaņepe, baravika). Produkcijas klāstā ir jaunumi – konfektes un saldējums.

Ekskursijas noslēgumā braucām uz slaveno, augstāko kalnu Latvijā – Gaiziņkalnu. Uzkāpām virsotnē, pabijām Mazajā un lielajā Golgātā, no kurienes pavērās rudenīgi skaisti dabas skati. Rudens pašā krāšņumā, ko nespēja sabojāt lietus un vējš.

skolotājas Mudīte Kazuša, Vineta Reinbaha, Karīna Ravinska

Madonas muzeja nodarbība

Iniciatīvas "Latvijas skolas soma" ietvaros notika Madonas muzeja nodarbība lielāko klašu skolēniem "Iepazīsti Latviju", savukārt, mazajiem skolēniem "Seno laiku guļbūves".

Raiņa muzejs Tadenavā

25.septembrī devāmies iepazīt Sēlijas pusi. Apciemojām Raiņa muzeju Tadenavā. Iepazinām jauno ekspozīciju, kas darināta no koka, galveno motīvu atvēlot saulei un tās ritumam.

 

Saule kļūst par ceļvedi muzeja apmeklētājiem. Turpat mērojāmies spēkiem, orientējoties muzeja pagalmā, iepazīstot un prezentējot kādu no Raiņa dzejoļiem.Sēļu sētā “Gulbji” redzējām Sēlijas novadam raksturīgo “dzīvo sētu”, saimniecības priekšmetu kolekciju, melno pirti, dažādas augu un koku sugas , kā arī iemēģinājām roku sviesta kulšanā.Paldies par jauko dienu!

Programmas mērķis

Programmas mērķis ir nodrošināt Latvijas skolas vecuma bērniem un jauniešiem valsts garantētās izglītības iegūšanas ietvaros iespēju klātienē pieredzēt Latviju, izzināt un iepazīt Latvijas vērtības, kultūrtelpu un attiecības dinamiskā un jēgpilnā darbībā, tādējādi spēcinot piederības sajūtu un valstisko identitāti.

Iepazīst Gulbenes novadu

29. maijā skolēni devās iepazīt Gulbeni un tās tuvāko apkārtni. Skolēni devās iepazīt Gulbenes dzelzceļa staciju. Tā ir celta 1926. gadā un tā laika presē tika saukta par Latvijas provinces lielāko un modernāko staciju.


Apskatīja arī Gulbenes Bānīti. Restaurētā tvaika lokomotīve tagad tiek izmantota tūristu pārvadāšanai Gulbenes–Alūksnes šaursliežu dzelzceļā jeb Bānītī, kas ir valsts nozīmes vēstures piemineklis un iecienīts tūrisma objekts.

Šobrīd Baltijas valstīs Bānītis ir vienīgais šaursliežu dzelzceļš, kur joprojām notiek regulārie pasažieru pārvadājumi, izmantojot vēsturisko ritošo sastāvu un dzelzceļa infrastruktūru. 

 

Uzklausīja stāstījumu par lokomotīves uzbūvi un attīstību. Iepazinās ar Gulbenes izglītojošā un interaktīvā centra “Dzelzceļš un Tvaiks” piedāvātajām kultūrvēsturiskajām bagātībām. Kā arī interaktīvi iesaistījās dzelzceļa darbībā gūstot reālu pieredzi. Iepazinās no ārpuses ar Balto pili, Sarkano pili, Vecgulbenes muižu, Jaungulbenes pili. Iepazinās ar Rijas kalna jeb Goda kalna apskates objektiem – darba rīkiem. Katrs darbarīks ir kā pierādījums Gulbenes novada darba tikumam.

Iepazīst Cēsis

27. martā mājturības un tehnoloģiju pasākumā neiesaistītie skolēni Skolas somas ietvaros devās iepazīt Cēsis.

Cēsīs mēs apmeklējām Zinātnes centru, kurš ir dibināts 2010. gadā, sadarbībā ar Cēsu, Priekuļu, Vecpiebalgas, Amatas un Pārgaujas nopvadu pašvaldībām.


ZINOO piedāvā interaktīvas ekspozīcijas, lai apmeklētāji varētu paši izmēģināt dažādas tehnoloģijas un pārbaudīt dabas likumus: mācīties matemātiku lēkājot, izbaudīt gravitāciju šūpolēs, izprast berzi, braucot ar speciāli aprīkotiem kartingiem, redzēt skaņu, veidot zobratu pārnesumus, saprast katapultas darbības principus, būvēt un vadīt robotus, redzēt zibeni...

Skolēniem bija iespēja izmēģināt šo eksponātu darbību. Atsaucība bija liela. Patika visiem.

Apmeklējām arī praktisko nodarbību par skaņām – skaņu rašanās, izplatīšanās apkārtējā vidē... Bija interesanti, laiks paskrēja nemanot.

Tālāk iepazināmies ar Cēsu koncertzāli. Gides pavadībā izstaigājām koncertzāli, kura ir paredzēta 800 skatītāju vietām, pabijām uz skatuves, kur ir uzstājušies pasaulē slaveni mākslinieki (Gidons Krēmers u.c.). Pasēdējām ērtajos kinozāles krēslos. 

Kamerzālē ar nelielu skaņdarbu mūs iepriecināja kāds 8. klaases audzēknis, kuram tobrīd bija klavierstunda, jo šeit atrodas Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolas mācību telpas. Apmeklējām arī Izstāžu zāli.

Atpūtas brīdis bija Maija parkā, kur skolēni aktīvi izmantoja piedāvātās atrakcijas spēļu laukumā. Atpakaļ ceļā piestājām Brežģa kalnā, kurš ir 255,4 m.v.j.l., lai mēģinātu ieraudzīt Alaukstu un gleznainos Vecpiebalgas novada pakalnus.

Skolotāja M.Kazuša

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve Sarkaņos

12. decembrī mūsu skolas PP2 un PK2 audzēkņi brauca “Latvijas skolas somas “ ietvaros uz Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuvi Sarkaņos.

 

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuvē audzēkņi darbojās radošajā darbnīcā, kā arī piedalījās muzej pedagoģijas nodarbībā, pēc tam apmeklēja Sarkaņu amatu skolu, noslēgumā pabija “Biksēres muižas” – senlietu muzejā un apskatīja parku ar skulptūrām.

 

Tā kā muiža atrodas kalnā, no muižas pagalma paveras lieliska skatu panorāma. Šeit var redzēt, kā Vidzemes augstiene pakāpeniski pāriet Austrum Latvijas zemē.

Iepazīstot Vestienas, Bērzaunes, Sarkaņu pagastus

11. oktobrī, projekta ‘’Skolas soma’’ ietvaros, mazāko klašu skolēni devās mācību ekskursijā. Devāmies uz gleznaino Vestienas pusi, kas ir slavena ar skaisto dabu, pakalniem, ezeriem.

Pirmais, ko savā ceļā apskatījām, bija viens no lielākajiem akmeņiem Latvijā – Īvānu velnakmens (Sarkaņu pagastā).

Tālāk mūs ceļš veda uz z/s ‘’Līvi’’, kur tiek audzētas kazas. Saimniecībā ir lielākais kazu ganāmpulks Latvijā (apmēram 230 kazas). Izkāpjot no autobusa, mūs sagaidīja pundurkaziņas, kas bija ļoti draudzīgas, ļoti ziņkārīgas.

Skolēniem bija iespēja iepazīties ar kazu māju (kūti), kur norisinās visa ikdienas dzīve. z/s ‘’Līvi’’ īpašnieks Raimonds ļoti interesanti pastāstīja par saviem ikdienas darbiem – kazu kopšanu, ganīšanu, slaukšanu, produkcijas pārstrādi, gatavo produkciju. Bija sagatavota gatavās produkcijas degustācija. Varējām nogaršot kazas siera bumbiņas – klasiskās, ar piedevām (ķiplokiem, baravikām... ). Ļoti,ļoti gardi...

 

Atvadījušies no kaziņām devāmies iepazīties ar A.Burova ‘’Leļļu māju’’. Visiem mums patīk multfilmas, taču par to kā tās top, cik daudz darba jāiegulda, lai filmiņa būtu skatāma – mēs nezinājām. Skolēni iepazinās ar daudziem multfilmu varoņiem, kuriem skices ir zīmējis A.Burovs. Varējām nofotografēties ar mākslinieku radītajiem tēliem (pēc A.Burova zīmējumiem). Skolēniem tika dota iespēja noskatīties vairākas multfilmas, kuras sen jau bija piemirstas vai nebija redzētas.

Brīvā dabā, ezera krastā, gatavojāmies pusdienām. Nedaudz atpūtušies, paēduši līdzpaņemtās pusdienas, devāmies uz netālo z/s ‘’Jāņkalni’’, kur iepazināmies ar iespējām audzēt augļus, ogas – kā arī tās pārstrādāt garāšīgā un veselīgā produkcijā. Z/s īpašnieks Māris mūs ļoti laipni uzņēma, visu pasāstīja, parādīja. Lielā teritorijā rudens saulē gozējās purpursarkanie krūmmelleņu lauki. Vēl tiek audzētas arī avenes, rabarbari, cidonijas. Darba daudz, lai visu uzturētu kārtībā, novāktu, pārstrādātu, realizētu. Nedaudz palūkojāmies, kā tiek pārstrādāti ķirbji. Sekoja arī gatavās produkcijas apskate, degustācija.

Nogaršojām sukādes, augļu konfektes, sulas. Secinājums viens – ļoti, ļoti garšīgi un galvenais veselīgi. Visi iegādājāmies kaut ko no no garšīgās produkcijas.
Ekskursijas noslēgums – Gaiziņkalns – augstākais kalns Latvijā. Uzkāpām virsotnē, pateicoties skaistajai rudens dienai, redzējām ļoti skaistus dabas skatus, rudens pašā krāšņumā. Likās, ka redzam līdz pašai debess malai.
Vēlētos, lai rudens lapu paklājs , siltie saules stari, kas pavadīja mūs šajā dienā, dod spēku, izturību garajā ziemā.

Skolotāja M. Kazuša

Muzikāls un jautrs leļļu koncerts

26. septembrī Muzikāls un jautrs leļļu koncerts "Esmu liels" (Rikko lelles). Ar skatītāju līdzdarbošanos.

Ekskursija Priekuļu novadā Liepas pagastā

20.09. “Latvijas skolas somas” ietvaros 41 vecāko klašu skolēns devās ekskursijā uz Priekuļu novada Liepas pagastu.

 

Kā pirmo apmeklējām Maizes māju z/s “Krūmiņi”, kur cepām pīrāgus senajā lauku sētas klētī, ievērojot cepšanas tradīcijas. Tad devāmies uz E. Veidenbauma piemiņas vietu, apskatījām Liepas Muižu, ar saimnieku atļauju izstaigājām skaisto muižas parku ar tā daudzajiem dīķiem. Tad pabijām pie pieminekļa Cēsu kaujas atcerei, kas atrodas Priekuļu novada Liepā, netālu no Lodes dzelzceļa stacijas. Kā nākamais apskates objekts bija Līču – Laņģu klintis, bet lai līdz tām nokļūtu mēs gājām gar Lodes māla karjeru, kurš atrodas starp Liepas ciemu un Gaujas senleju. Līču–Laņģu klintis ir vienas no skaistākajām un iespaidīgākajām smilšakmens atsegumu vietām Latvijā. Klintis atrodas Gaujas nacionālā parka teritorijā. Izstaigājām gājēju taku gandrīz 1,5 kilometru garumā, kas ļauj iepazīt šo vietu ērtāk un drošāk.

Pašā Liepas ciema centrā atrodas viens no vissavdabīgākajiem devona smilšakmeņiem Latvijā – Lielā Ellīte (Velna ceplis, Velna krāsnis, Velna ala, Liepas muižas ala), kas ir viens no vecākajiem tūrisma objektiem Latvijā. Ellītes galvenā ala ir 1 metru gara, līdz 5 metrus plata un 4 metrus augsta. Alas kopējais garums ir 23 metri. No tās izplūst avots. Pastāv uzskats, ka alai ir 7000 gadu. Skolēniem ļoti patika šis apskates objekts, kur tika uzņemtas daudzas fotogrāfijas

Un kā pēdējais apskates objekts bija dzelzceļa tilts pār Raunas upi , kas ir augstākais dzelzceļa tilts Baltijā. Tilts uzcelts dzelzceļa līnijā Rīga–Valka.

Šis būtu vienas burvīgas dienas un skaistas, izzinošas ekspedīcijas apraksts.

Sk. S. Rubule

bottom of page